حقایقی جالب درباره‌ی دبی

حقایقی جالب درباره‌ی دبی

دبی که در جنوب خلیج فارس و درشبه‌جزیره‌ی عربستان قرار گرفته، هم یک شهر و هم یک شیخ‌نشین در کشور امارت متحده‌ی عربی به شمار می رود. به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه، این شهرهمواره یکی از قطب‌های تجاری مهم بوده که امروزه نیز در اقتصاد دنیا حرف اول را می زند. این شهر، جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد و یک بازار املاک و مستغلات پررونق و رو به‌ رشد محسوب می گردد. معماری باشکوه و فرهنگ متمایز دبی، آن را به یک مقصد گردشگری ایده آل و پرطرفدار درجهان مبدل کرده است.کلمه‌ی دبی احتمالا از کلمه‌ی دابا به معنی خزیدن گرفته شده که به جریان یافتن خور دبی در زمین اشاره دارد.
دبی در گذشته تجارت پررونقی در زمینه‌ی مروارید داشت که پس از جنگ جهانی اول و بحران بزرگ اقتصادی این تجارت از بین رفت.دبی بخشی از صحرای عرب است اما ویژگی‌های توپوگرافیکی‌اش کمی تفاوت دارد. بیابان‌های شنی، گیاهان وحشی و درختان نخل در گوشه و کنار آن یافت می‌شوند. در قسمت‌های شرقی شهر، دشت‌های ساحلی که با نمک پوشیده شده‌اند، به چشم می خورد. به علاوه، این مکان محل رشد سنبل‌های بیابانی نیز می باشد .

هر سال در بهار و پاییز بیش از سیصد گونه‌ی متفاوت از پرندگان به دبی مهاجرت می‌کنند.دبی، آب‌ و‌ هوای گرمی داشته و کم‌ باران است. متوسط بارش سالانه‌ی این شهر به از ۱۴۰ میلیمتر نمی رسد. تابستان‌ها در دبی طوفان‌های شن شدید رخ می‌دهد که بومیان آن را شامال می‌نامند. این طوفان‌ها گاهی تا چند روز طول می‌کشد و قدرت دید را کاهش می‌دهد.خاندان آل مکتوم از سال 1833 بر دبی حکمرانی می‌کنند. دبی از نظام قضایی فدرال امارات متحده‌ی عربی پیروی نمی‌کند.

فرهنگ و شیوه‌ی لباس پوشیدن در دبی متفاوت‌تر و آزادتر از سایر شیخ‌نشین‌های امارات است. گرچه موسیقی، هنر و آشپزی دبی تحت تاثیر عرب‌ها و بادیه‌نشین‌ها بوده اما حضور گردشگران خارجی و افرادی که از کشورهای دیگر برای تجارت و تفریح به دبی می‌روند، تاثیر قابل توجهی بر فرهنگ این شهر گذاشته است، تاثیری که اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.لباس سنتی مردان یک پیراهن بلند و سفید رنگ به نام کندوره یا دشداشه بوده که بلندی آن به مچ پا می‌رسد و معمولا از پشم یا پنبه تهیه می گردد. زنان هم لباسی مشکی رنگ تحت عنوان عبایه روی لباس‌های دیگر می‌پوشند.

دبی قوانین محکمی در زمینه‌ی رفتار اجتماعی دارد. مثلا بوسیدن یا رقصیدن در ملاء عام غیرقانونی است. غیر مسلمانان نیز باید به قواعد و محدودیت‌های مسلمانان احترام بگذارند و از آن پیروی کنند.دبی، مراکز خرید فراوانی داشته که در سراسر دنیا شناخته‌ شده بوده و توریستان زیادی برای شرکت در فستیوال خرید دبی به این شهر سفر می‌کنند.  این شهر به پایتخت خرید خاور میانه معروف است.در سمت دیگر خور دبی، مناطق تجاری قرار گرفته‌اند که با عنوان سوق شناخته می‌شوند. این مناطق به دلیل داد و ستد و مبادله‌ی کالاها از گذشته شهرت دارند. اگر می‌خواهید لذت خرید را تجربه کنید، حتما به یکی از این سوق‌ها سری بزنید.

 

safaredubai.com

به اشتراک گذاشتن این مطلب:

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn